Parasportnap – 2022.

Parasportap

2022. február 22-én iskolánkban, a Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnáziumban, immár ötödik alakalommal került megrendezésre a „Lélekmozgató testnevelés óra” több korosztály bevonásával. A lélekmozgató parasport nap lehetőséget adott tanulóinknak, a legkisebbektől a gimnáziumba járó végzős diákokig, hogy megismerjék és kipróbálják a fogyatékkal élő sportolók sportjait.

A végzősök számára az aulában filmvetítést tartottunk, A Lehetetlen Határán című filmet nézték meg. Az alkotás 4 parasportoló élettörténetét mutatja be és azt, hogy a sport milyen fontos, meghatározó szerepet játszik az életükben.

Az eseményt megtisztelte jelenlétével Dani Gyöngyi magyar tolószékes vívó, aki paralimpiai játékokon három ezüstérmet szerzett, Krajnyák Zsuzsanna, magyar paralimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok tőr- és párbajtőrvívónő, Dumity Richárd, a Magyar Síakadémia Egyesület, illetve a Magyar Síszövetség és a Magyar Paralimpiai Bizotság hivatalos magyar klasszifikált versenyzőja, aki nálunk töltött idő után a téli olimpiai eskütételre sietett és dr. Baji Balázs, világbajnok bronzérmes gátfutó, a FODISZ nagykövete.

Vendégeink az aulában a 3., 4. és az 5. órában,  óránként 5 osztály részére előadást tartottak a másság elfogadásáról, a mozgáskorlátozottak sportéletéről, olimpiai élményeikről. A diákok kipróbálhatták a tolószékest vívást, és megtekinthették Richárd verseny bobját. A vállalkozó kedvű gyerekek bele is ülhettek a sporteszközbe.

Ezzel egy időben a többi diák testnevelés óra keretében 4 helyszínen parasportokat próbáltak ki.

Míg a tornaterem egyik felében az ülőröplabda rejtelmeibe kaptak betekintést a diákok, a függöny másik oldalán vak sor-és váltóversenyhez berendezett pálya várta őket, ahol párban dolgozva tapasztalhatták meg, milyen is az, mikor egyik érzékszervüket kikapcsolva kell megbirkózniuk a feladatokkal. Minden feladatot végrehajtottak “vakon”, azaz szemüket bekötve, illetve kísérőként is, támogatva, segítve társukat. Az egyszerűnek tűnő szlalom séta/futás mellett volt még labdaterelés bóják között, görgős kiskocsi navigálás, labdák áthelyezése felfordított zsámolyokba, zsámolyról zsámolyra lépkedés, illetve alagútmászás is.

Érdekes volt látni, illetve tapasztalni is, hogy mekkora koncentrálás jellemezte a csapatokat. Míg egy hagyományos sor-és váltóversenynél hangos bíztatás és kiabálás közepette haladnak a gyerekek, itt minimális zaj és szurkolás volt megfigyelhető. A gyerekek elmondás szerint azért, mert nagyon kellett figyelniük a kiesett érzékeléseik miatt. Segítőként azért, hogy teljes bizalommal támaszkodhasson rájuk a társuk, “vakként” pedig azért, mert teljesen szokatlan helyzetben találták magukat, és nagy odafigyelést és bizalmat igényelt a feladatok teljesítése.

A Parasportnap alkalmából iskolánk diákjai kipróbálhatták az épek által is űzött csörgőlabda sportágat is.  Hallásunkra  és tapintásunkra alapozó labdajátékot nagy lelkesedéssel fogadta mindenki. Szemüket bekötve kellett az ellenfél kapujába begurítani a labdát és a hallásunkra hagyatkozva kivédeni azt. A gyerekek vívhattak kerekesszékben vagy fittlabdán ülve, kosarazhattak kerekesszékben ülve alacsonyabb palánkra játszva.

A tanulók megtapasztalták  hogy a sérült embertásaink testi fogyatékosság mellett is tudnak sportolni.

Az V. Lélekmozgató Parasport Nap nagy sikert aratott! A program nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a tanulók nagyobb megértéssel és figyelemmel forduljanak a fogyatékkal élő emberek, sportolók felé. Nagy tisztelettel és elismeréssel adózzanak sporteredményeik előtt.

Egyéb híreink

2021/2022-es tanév

Játékos német vetélkedő

Játékos német vetélkedő volt iskolánkban április 11-én délután. Az 5. és 6. osztályosoknak szóló verseny során 11 izgalmas feladványt kellett megoldaniuk az állatnevek mögé bújtatott

IMG 20190410 122135
Kategorizálatlan

Költészet napja

József Attila születésnapján, április 11-én iskolánk többféle módon tisztelgett a magyar líra előtt. Tanulóink rádiós ünnepi műsort hallgattak a költészet szépségéről és az életünkben betöltött

72568129 2361066294211837 2933718604564135936 n
2022/23-es tanév

Októberi sporteredmények

Sportoló tanulóink október hónapban is sok hazai és nemzetközi versenyen indultak, szerepeltek eredményesen. Az erről szóló összefoglaló ide kattintva érhető el.

Sütik

A weboldalon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket (Cookie-kat) használunk.